Мицеларна вода

Маслото од смиљ (Lat.Helichrysum italicum, Eng. Imortelle – бесмртно) доби репутација дека има моќ да ги избрише траговите на времето од лицето. Има моќно дејство против брчките, ревитализирајки ја уморната кожа. Зрелата кожа, која е изложена на негативните влијаниа на слободни радикали во ќелиите, како и негативните надворешни влијаниа, длабински ја регенерира. Едно од најдобрите средства за одстранување на хематоми на кожата (модрици).

Палминото масло содржи голема количина на природен глицерин, кој темелно ја чисти кожата, како и витамините Ц и Е, кои се моќни антиоксиданси.

Повеќе: Мицеларна вода

Тоник за чистење и тонизирање

Невен (Calendula officinalis) благодарение на своите лековити дејства ја чисти кожата и ја подобрува циркулацијата и овозможува константна регенерација на кожното ткиво. Треба да сме благодарни на сокот на оваа билка бидејќи ја подмладува кожата и влажи.
Есенцијалното масло од лаванда (Lavanda angustifolia) се користи не само за преубавиот мирис туку и за длабокото релаксирачко дејство.

Повеќе: Тоник за чистење и тонизирање

Млеко за чистење на лице

Составено е од леленото семе (Linum usitatissimum extract) кое е богато е со лецитин, протеини, ланолинска киселина и содржи слуз која создава заштитен слој кој е доста благотворен за кожата бидејќи создава природен заштитен филм на нејзиниот епител и не го пореметува нормалниот проток на кислород. Претставува природна заштита од УВА и УВБ зрачења од сонцето.

Повеќе: Млеко за чистење на лице

Страница 1 од 2