Маска за лице

Глината е богата со многу минерали и доминантно има астригентно дејство (ги собира раширените пори), што представува голема подршка на мрсната и мешана кожа.

Етеричното масло од камилица (Matricaria chamomilla) ги смирува воспалителните процеси, и го освежува целокупниот тонус на кожното ткиво.

Повеќе: Маска за лице

Сапун за интимна нега

Невеновото масло нежно ја чисти и ја освежува кожата и слузокожата на интимната регија, со формирање на заштитен слој.

Маслото од чаевец ги спречува можните воспаленија и делува антиспетичко.

Течниот сапун за интимна нега може да го користат двата пола. Збогатен е со етерични маса на чаевец и лаванда, кои имаат антисептичко и спречуваат појава на можни генитални инфекции во вид на благо пецкање или чешање. Со редовна употреба на овој препарат кој има ниска ПХ вредност, 4,5, ќе ја големите киселоста и влажноста на слузницата и ќе го појачате постоењето на доволен број на Додерлинови бацили, кој имат заштитна улога кај жените.

Повеќе: Сапун за интимна нега

Шампон од билки (pH 5,6)

Чичково масло (Arctium Lappa) кое излобилува во овој шампон, има антибактериско и антисептичко дејство. Овие лековити карактеристики ја потикнуваат циркулацијата во кожата на главата и исхранта на коренот на косата, го елиминира првутот и ја негува оштетената коса.

Пантенолот е витамин од групата Б кој е нормална состојка на кожата и косата. Користен во природна форма доведува до нормално функционирање на епителното ткиво на кожата. Недостаток на овој витамин, доведува до депигментација и десквамација (луштење) на кожата.

Повеќе: Шампон од билки (pH 5,6)

Страница 1 од 2